Idag (tisdag) gav jag mig ut på vandring nummer två här i starten av den nya vandringssäsongen som jag skrev om här. Planen var att jag skulle inspektera en delsträcka som jag vandrat en gång tidigare för att eventuellt knyta ihop den med en vandring. Och jag skulle vandra en ny delsträcka för att se vad den kunde användas till.
Men det blir inte alltid som man planerat!
Jag startade vid halv nio-tiden, men det blir fortfarande varmt uppåt da’n. Det var också för mycket vind och när den tog i bjöd den motstånd, men det kan man väl klara. Värre är att eftersom allt är så torrt så river vinden upp damm och grus. Inget farligt, men definitivt inte skönt att få i ögonen!
Den där delsträckan som jag vandrat en gång tidigare visade sig vara mycket brantare än jag kom ihåg. Vyn där uppe kan fås på andra platser. Det var helt enkelt inte mödan värt. Så den stryker jag!
Så var det den nya delsträckan, men då bröt jag. Det kändes i kropp och knopp att det var dumt att ge sig på en så brant sträcka som den första delsträckan som vandring nummer två efter uppehåll. Efter ett skönt uppehåll vid kapell med fin vy över Mirabello-bukten styrde jag istället kosan tillbaka till Panda. På väg dit fick jag syn på två lösa hundar på en sidoväg. Aj, aj. Fram med ”hundskrämman”, men två stycken kan ändå vara ett problem att värja sig mot. Tydligen la de inte märke till mig eller så tyckte de inte jag var intressant för de gick sin väg och jag min.
Panda och jag körde sakta förbi där nya delsträckan går för att skaffa kunskap om terräng och landskap. Vi tog oss ner till liten by där jag fick en pratstund med en av ägarna till kafenio/taverna och god, enkel lunch.
En bra och fin dag! Trots att planeringen sprack och det blev ett ”Hoppsan, som det kan bli!”.
Denna dag är ett tydligt exempel på hur bra det är att köpa arrangemang av anordnare. När det gäller vandring så har vi som bor här, delar av året eller permanent, tid och möjligheter att lära känna områden. Gå vilse. Göra misstag. Lägga tid och kraft på att hitta de vackra vyerna. Så varför inte vandra med en anordnare istället för att förlora dagar på att gå vilse, göra misstag, lägga tid och kraft på att över huvud taget hitta?
Vi vandrare är en mångfacetterad grupp där det finns de som älskar utmaningar, de som vill gå långa sträckor (ibland på så kort tid som möjligt), de som ska upp på toppar, de som samlar på raviner, de som kombinerar med friluftsliv osv. Jag tillhör de som vandrar för avkoppling och för att njuta av landskap och natur. Raviner är jag färdig med, jag är helt enkelt en person som älskar vyer och omväxling. Visst är det vackert med vy som sträcker sig ut över hav, men jag är lika glad utan. Att få sitta på en sten och beundra rovfåglarnas segelflyg. Titta ner i en dal där olivträden rör sig som sädesfält på skånska landsbygden. Och där nere i det silvergröna flyter en by omkring! Se ett kapell lysa på en bergstopp. Låta blicken utforska bergsskrevor och sluttningar där getterna betar. Och titta, från höger dansade ett moln in i synfältet! Höra en ödlas gång prassla i en buske vid min sida som en påminnelse om att det kan tyckas lugnt och stilla, men i naturen är man aldrig ensam! Och…ja, det finns hur mycket som helst att upptäcka och uppleva. Aldrig, aldrig likadant. Olika ljus beroende på när på dagen. Olika årstider. Olika väder.
Jag funderar på att lägga ner min hemsida och ta in en del av informationen här i bloggen. Finns lite att lösa innan det kan bli av, men det kommer nog till mig om jag låter bli att värka fram nå’t.
Jag erbjuder vandringar, men också bilturer och stadspromenad. Här lite information från hemsidan:
Vandringssäsongen sträcker sig från början av september till slutet av juni (uppehåll under högsommaren). Övriga arrangemang är tillgängliga året runt.
För information om villkor, tillgänglighet, bokning, aktuella rabatter med mera kontakta mig på epost ia.lofquist@live.com

Vandring
Sugen på att vandra en eller flera dagar? Jag har gott om vandringar att välja mellan. Vandringarna utgår från Ierapetra. Oftast börjar och/eller slutar vandring med buss eller taxi.
Information om förutsättningar, utrustning med mera – kontakta mig!
Bokning 2 dagar i förväg.

Stadspromenad
Vi promenerar runt i Ierapetra och jag visar såväl praktiska saker som sevärdheter och stränder. Informerar också om vad som finns i området utanför staden.
Stadspromenaden tar cirka 1 – 1,5 timme.
Bokning 1 dag i förväg.

Biltur
Vill du inte köra bil utan önskar möjlighet att se dig omkring? Tycker du inte om eller känner dig osäker på att köra bil utomlands? Har du inget körkort?
Boka mig så får du chaufför och guide i ett paket! Vi lägger tillsammans upp en rutt utifrån dina önskemål och intressen.
Bokning minst 2 dagar i förväg.

Skräddarsytt program
Ni är kanske en grupp eller ett sällskap som önskar ha en eller flera aktiviteter som inslag i annat arrangemang. Kanske ni önskar en blandning av olika sevärdheter och aktiviteter.
Kontakta mig med era önskemål och behov så skräddarsyr vi tillsammans ett program.
Ja, det låter väl inte så dumt? Kanske behövs lite mer information…kanske ska byta ut ”biltur” till ”bilutflykt” eller ”utflykt med bil”…kanske ska ”sälja in” stadspromenaden bättre…vilken information på hemsidan ska tas med…vad ska det heta i menyn för att skilja ut sig från övriga rubriker… Mycket att fundera över!
Ha det gott! Var rädd om dig och andra!
Koppla av, upplev och njut av sydöstra Kreta!
Vandringssäsong september – juni.
Stadspromenad och biltur året om.
Kontakta mig för information
om rabatter!
Välkommen!
inspirewiz.com facebook

