Idag var egentligen städdag, men jag ska ju vila min arm. Beslutade i veckan att jag skulle vandra idag. Det är inte heller bra för armen, men ska jag ha ont kan jag i alla fall ha gjort något jag tycker om. Visst låter det klokt?
I helgen ska vi få en riktigt kraftig värmesmäll. Och det är värmeböljeprognos för hela Grekland! Vi ska upp i temperaturer som egentligen hör hemma i juli. Vi hade cirka 22 gr igår (enligt väderstationen), imorgon ska vi vara på 30 gr för att toppa lördag-söndag med upp mot 35 gr. Sedan hoppas vi att det drar förbi så det lugnar ner sig.
Vem som helst kan givetvis räkna ut att det blir en jobbig helg när temperaturen sticker iväg så mycket och så snabbt. Jag vet att det är kallt uppe i norr, men ingen uppskattar väl tvära väderkast. Mentalt och kroppsligen är ingen inställd på juli-värme i maj. Vi får helt enkelt gå i ide över helgen, röra oss långsamt och stanna inomhus eller vara i skuggan.
Det kändes därför extra viktigt att vandra idag för i helgen kommer också naturen få sig en ordentlig smäll. De blommor som vissnat vid kusten blommar uppe i bergen så jag blev så glad! Det kändes som om jag fick en sista fin hälsning från våren innan den drar sig kos. Och jag fick säga tack och ajö.
Men vi börjar från början med att stiga upp tidigt för att hinna med buss 06:30. Sval och skön morgon. Gott om personal på bussen: chauffören, konduktören och kontrollanten.
Började vandra och gjorde stopp för frukost i lilla ravinen/flodfåran. Alla ljud blir så tydliga tidigt på morgonen eftersom det inte är så stor konkurrens. Missade en avtagsstig, men kom rätt i alla fall. Så var det dags att binda ihop denna sträckan med en annan sträcka via en ny sträcka. Och den var brantare än jag trodde, men rik på grönska och vackra vyer och då går benen liksom av sig själva. Sedan strosade jag neråt eftersom jag hade gott om tid till bussen. Satte mig på en bänk där det var vidunderlig utsikt. Brant precis nedanför fötterna, men med litet kapell vid sidan är man trygg. Speciellt när det är Agios Georgios (Sankt Göran).
Det syns att vi haft en kall och nederbördsrik vinter och perfekt vår. Det är så grönt i landskapet. Och bergssluttningarna är röda av Ebenus cretica och gula av något jag inte vet vad det heter (ginsten är slut). Nu börjar oleandern blomma så smått, om cirka en vecka står den i sin grannaste blom! Den fortsätter blomma över sommaren, men inte så rikligt och vackert som i maj.
Jag funderade inte på nå’t speciellt idag mer än varför jag vandrar. Varför gör man det man gör? Att förstå det är att förstå sig själv bättre, tror jag. Jag funderar på det ibland. Jag menar, varför just vandra, varför inte något annat. Det måste passa mig väldigt bra eftersom jag bara fortsätter och fortsätter. Visst, naturen, avkoppling och välmående är stora bitar och det är de som gör att jag försöker få andra att vandra. Men varför passar just vandring just mig så bra? Återkommer när jag kan räta ut frågetecknet!
Väntade på bussen vid stora vägen. Många bussar och hyrbilar passerade – nu är det igång! Och då mitt i alltihop kom en liten gumma med sin fullastade åsna. Sällan man ser åsnor annat än i byarna så det här blev en härlig kontrast!
Jag har lagt ut foto på min flickr-sida! Nästa punkt på dagordningen: middag senare ikväll på en av favorittavernorna. Det är gott att leva!
Stödlåneläget
EU har justerat ner tillväxtprognosen för Grekland medan talesman för grekiska regeringen säger att när senaste utvärderingen blir godkänd kommer tillväxten att öka dramatiskt. Ja, ja, vi får väl se. Grekland har fortfarande euro-zonens högsta arbetslöshet, men den sjönk något i februari. Och de nedskärningar i pensionerna som parterna kommit överens om att göra 2019 kan strida mot den grekiska konstitutionen, alltså vara olagliga. Nu får vi se om detta ska sätta käppar i hjulen nu när de äntligen kommit fram till en överenskommelse.
Det är fortfarande oklart om grekiska parlamentet ska rösta om överenskommelsen den 16 eller 18 eller 20 maj. Det blir generalstrejk runt röstdatum. Fortfarande gäller 22 maj som beslutsdatum för euro-gruppens finansministrar.
Det är spännande och dramatiskt ungefär en vecka framöver!
Vandra med mig på Kreta!
Du kan koppla av, njuta samt uppleva mina gömda pärlor.
Mer information på hemsidan http://inspirewiz.com
Välkommen!
PS. Berätta när du bokar att du läser bloggen så får du 15 % rabatt på vandringsvecka!
Så härligt att läsa din berättelse du skriver så bra Ia.
Jag har en gång i april varit med om värmebölja 36 grader i Rhetymnon och sandstorm, det är intenskönt.
En fråga när du är ute och vandrar set du många herrelösa hundar då? Ha en härlig helg och svalka dig med något kallt.
GillaGillad av 1 person
Vad roligt att du tycker det!
Inga herrelösa hundar. Jag antar att de håller till i byar och städer där de lätt kan hitta mat. En positiv sak är att sedan jag började vandra på Kreta för 7 år sedan ser jag inte längre några tunnhundar (barrel dogs).
Ha en skön helg!
GillaGilla
Håller med dig, det är bättre att göra det som är roligt än det tråkiga!
GillaGillad av 1 person
Ska det ändå bli tråkigt på slutet kan man ju i alla fall ha roligt på vägen dit…. 😉
GillaGillad av 1 person