Idag kan jag inte annat än må bra! Sol från en blå himmel med en del moln, skön lite kylig luft. Jag har hittat en spellista på Spotify med Bruno Mars så då och då har jag valsat runt i lägenheten. Lyssnat på ”You are amazing” ett par gånger så självförtroendet har fått sig en riktig boost!
Igår hamnade jag i en bil som styrde västerut och parkerade i Kato Symi, en fin liten by. De har så otroligt god mat, jag har bloggat om det här stället tidigare. Hur som helst, det var tre trötta figurer som under tystnad bara njöt av all god mat. Myed mad ble’ de’ och det blir man inte direkt piggare av! Det kom fler och fler gäster under tiden så vi studerade vår omgivning. Sällskapet som var jätteirriterade över rökning inomhus, öppnade fönster och glodde surt. Familjen där farfar, pappa och son såg ut som om man bara lagt ett kalkerpapper emellan. Den lille sonen var centrum för allas uppmärksamhet och det var inte förrän efter en timme eller så som jag upptäckte att det faktiskt fanns en storebror. Han hade det ganska tradigt. Och så var det en annan familj där morfar/farfar åt i ett, vi var helt fascinerade till slut. Han tuggade från det att de satte sig och var fortfarande i full gång när vi gick.
Jag drog vinstlotten vid vårt bord och fick utsikt mot en bergssida. I det gröna fanns små öar med höstfärgade buskar och träd. Så himla vackert! Och när vi skulle köra vällde det gråsvarta moln över bergstopparna ner mot byn.
Vi körde till en annan by (dvs denna turisten fick berätta för kretensarna i framsätet hur de skulle köra dit…kanske kan jobba som guide för förvirrad lokalbefolkning…köra före med en så’n där FOLLOW ME-bil som används på flygplatser…bara en tanke!) där vi drack kaffe. Från en husterass hade vi utsikt mot Ierapetra och havet och på sidorna blåsvarta berg. Här låg nästan svarta moln som emellanåt släppte fram nå’n liten blå fläck.
Tänk så mycket vackert som bara finns runt omkring oss! Det gäller bara att stanna upp och lyfta blicken.
Idag har jag haft lektion i grekiska och jag hade med mig några frågor, bl a om Allhelgonadag. Läste på nätet att i den ortodoxa världen infaller den söndagen efter pingst, men riktigt så enkelt var det givetvis inte. Påskafton och pingstafton är här ”Alla själars dag” (som hos oss ligger i allhelgonaveckan) då man går till kyrkogården och tänder oljelampa. Söndagen efter pingst var från början ”Alla martyrers fest” i ortodoxa kyrkan, men kallas ibland för alla helgons dag.
Vet du förresten varför det finns en Allhelgonadag? Jo, för längesen skapades den dagen för att de helgon och martyrer som inte hade hade en egen dag i kalendern skulle kunna firas. Det liksom bara hängde med när vi blev protestanter. Man lär sig nå’t nytt varje dag!
Jag blir så glad av hjälpsamma, vänliga människor – vi har ju bara varandra på det här klotet. Tidigare har jag bloggat om problemet att ställa om från att köpa platspåsar efter liter till att köpa efter mått. Idag var jag inne i en butik som är jätterolig. Jag kan gå runt hur länge som helst och titta på varorna. Lokalen är liten så allt är ganska trångt och hoptryckt, men här kan man hitta roligheter som inte finns i de större super markets. Jag skulle ha tag i plastsäckar och tog de näst största (och det fanns litersmärkning på dom!). När jag kom till kassan säger den rara människan: ”Du vet att detta är stora påsar?”. Han tänkte väl att det är bäst att hjälpa den där utlänningen. ”Tack”, sa jag, ”men jag vet, jag behöver stora!” Blir man anmäld för sextrakasserier om man kramar om butikspersonal? Jag vågade inte testa….
På tal om anmäld så är det lite surt på sina håll i sta’n. Här ska göras gågata, stängas av och omdirigeras, men fler p-platser blir det minsann inte. Tvärtom får de nya genomfartsgatorna parkeringsförbud på ena sidan av gatan. Och för att det ska riktigt sjunka in hos alla så skrivs det tydligen p-boter ganska frekvent för tillfället. Det här innebär också att det inte går att köra ända fram till dörren hos alla butiker, banker osv.
Det betyder att folk måste börja gå lite mer. Livet är hårt! Vi får väl trösta oss med att vi inte bor i England (se bild….).
Nu ska jag gå ut på balkongen och slakta några blommor! Det är inte så allvarligt som det låter, de är redan halvdöda och nu vill jag inte se dom mer. Ha en skön kväll!
PS. Idag om en vecka är jag i Skåne….. DS.
Den här texten har legat här så länge så jag är övertygad om att du inte längre läser den eller kanske inte ens ser den! Du ska alltså komma och vandra på Kreta med mig! Vandringssäsongen pågår fram till mitten av juni.
Mer information på hemsidan http://inspirewiz.com
Välkommen!
PS. Och glöm inte att tipsa ALLA du känner!! Berätta att du läser bloggen när du bokar så får du 15 % rabatt!
Så härligt att du mår och har det gott!
GillaGillad av 1 person
😉
GillaGillad av 1 person
Underbara stunder du har 😉 Jag upplever också det du gör förutom vandringen…det är såå mycket praktiskt som måste ordnas först. Vi får så mycket hjälp av alla vi frågar så vi är oerhört tacksamma. Må så gott och ta hand om dina blommor// KAthryn
GillaGillad av 1 person
Ta en sak i taget, man kan inte greppa eller hinna allt. Och vänta inte på att det ska ta slut. Det kommer att dyka upp nya saker hela tiden fast de blir färre och färre ju mer in i vardagen man kommer.
Ha det gott!
GillaGilla
Att åka till Sverige så här års…. Skulle jag aldrig göra i ditt ställe. Men novembermörkret är nog en säker garant för att du valt rätt ställe att bo på….
GillaGillad av 1 person
Det handlar inte om ifall jag vill åka eller inte utan jag måste till Sverige. Fast nästa gång ska det inte dröja ett helt år, det var för länge!
Ni får värma upp Sverige lite denna veckan och täppa till snökranen i Skåne, tack! 😉
GillaGilla
Hej!
Jag har aldrig kommenterat men läst din blogg till och från i ca 1 år och jag uppskattar den mycket. Upplever dig via din blogg som en praktisk och jordnära kvinna som bestämde dig för att satsa på något som du känner att du vill och kan leva med och det är inte bara baserat på ett liv i sol o grekisk sallad utan du har hittat ett sätt att arbeta och försörja dig på.
Tack för en bra och intressant blogg!
Hälsningar Birgitta S
GillaGillad av 1 person
Hej själv!
Så roligt att du läser bloggen och har gjort det ett tag! Och roligt att du kommenterade – det uppskattar vi bloggare. Din beskrivning stämmer bra, tycker jag. Jag försöker skapa mig ett liv på en plats där jag vill leva och det är upp och ner som på alla andra platser.
Tack själv!
GillaGilla