Litta kompott

Allra först vill jag gratulera alla som deltagit i Blogg100 i år! De gick i mål igår, här och här kan du hitta en massa go’ läsning.

Media igen

Pressen är intressant. Och komisk. I artikeln i Expressen den 4 juni, som jag skrev om i blogginlägget i fredags, beskrevs Greklands finansminister Yannis Varoufakis som ”en tjurig femåring i trotsåldern”. Igår funderade jag över att det nu är dags att alla statschefer, finansministrar, förhandlare osv tar och tänker efter, kompromissar och ger fasiken i att ”jag SKA ha rätt!”, rädda ansikte och pinka revir. Flera länder, ja hela EU, står stilla och väntar. Det mår inga ekonomier bra av, tvärtom. Många av länderna har egna stora problem i och med recessionen i hela västvärlden. Jag hade knappt tänkt färdigt förrän jag läste i Dagens Industri att Varoufakis i Berlin sagt: ”Det är dags att sluta peka finger på varandra och i stället se till att vi gör vårt jobb”. Två helt skilda bilder av samma person. Tänkvärt.

Konvalescens och sjukhus

Jag vet, det börjar bli tjatigt. I måndags uppsökte jag sjukhuset i Ierapetra pga andningsbesvär med svår hosta. Jädrar vilken effektivitet! De är dränerade på personal och utrustning dels pga krisen, dels pga att sjukhuset varit nedläggningshotat under några år. På mindre än 2 tim hade jag inväntat de 50 personerna som var före mig, passerat mottagningsluckan, väntat en stund på läkaren, blivit undersökt och fått recept, knallat ner till apotek i centrum (vars lager jag nästan tömde…) och återvänt till hemmet.

På tal om nedläggningshot så är alla butiker stängda imorgon. Det är för att göra det möjligt för alla att delta i demonstrationen som är en protest mot nedläggningen. Jag beundrar invånarna som alltså kämpat några år. Beslutet är att allt ska flytta till Aghios Nikolaos och det kanske skulle fungera för Ierapetra, men landsbygden och byarna runt omkring? Känner att jag borde traska upp till stadshuset och delta en stund. Jag har ju snart klippkort.

Utsmyckning

Finns det något fulare än vissna blommor? Visserligen är jag inte gräsänkling som Ramel och alla blommor har inte dött, men jag har Sverige-besök på ingång så det behövdes lite ansträngning. Idag inhandlades nya blommor under fniss och glada skratt (”vattnar du dom?”….) och de är planterade. Balkongen ser ut som en jordfräs gått fram, men ingen mening att städa förrän där är torrt. Kan nå’n förklara för mig hur en balkonglåda utan hål i bottnen kan läcka vatten i botten? Nä, just det, magiskt och konstigt är vad det är. Nu är där fint igen! Tills dessa dör.

Väder…

…har vi, men inte det bästa. Det är fuktigt och tjock värme. Läbbigt. Så’nt väder som ger huvudvärk, ont i leder, nervösa besvär osv. Enligt prognosen ska vi få regn och åska ikväll och lite mer regn imorgon eftermiddag. Hoppas det stämmer!

Vädret på den här stora ön är väldigt skiftande. Nordkusten och vi på sydkusten har sällan samma väder. Vi har varmare och torrare, men kompenseras med att det oftast blåser en svag bris. Och det skiljer mellan väst och öst. I söndags eller igår störtregnade det borta vid Chania. Inte en droppe här.

Jag förstår att vädret är väldigt viktigt för en del semesterfirare, ja ibland verkar det avgörande! Men jag blir ändå konfunderad över frågor som rör framåt, t ex att någon ska åka hit om några veckor eller nå’n månad frågar om det är nå’n som vet hur vädret är då. Jag berättade detta för en grekisk vän som sa att hur ska nå’n kunna veta det, vi vet inte ens om vi lever!

Nästa inlägg

Jag har en del funderingar kring turister och jag tänkte rapportera lite om säsongen, men det blir i nästa blogginlägg. Nu ska jag gå ut på lagret och börja samla ihop alla mediciner som ska tas 19:00. Ha en trevlig kväll!

PS. På fredag ska min nya kamera komma – längtar jag, eller!? Håll tummarna!

1 tanke på “Litta kompott

  1. juliann66

    Glad att höra att du är pigg nog att ta hand om de nya blommorna 🙂 (Verkar vara ytterligare en likhet oss emellan, att ta död på sådana 😉 )
    Åska är härligt, ett riktigt spektakel och så skönt med efterföljande regn. Är inte så känslig för oväder egentligen, men för hög luftfuktighet får mina luftrör att protestera numera.
    Vilket väder vet man vad man har när man tittar ut på morgonen, det är meningslöst med långtidsprognoser. Fast man kan ju önska…
    Hoppas sjukhuset får vara kvar!

    Gillad av 1 person

    Svara

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s