Sverigerapport 3

Är på Sverigebesök så bloggandet är lite ryckigt. Hoppas du hänger med i alla fall!

Jag har fortsatt min turné i Skåne med att äta, njuta och träffa en massa härliga vänner och bekanta! Lund, Skanör, Gislövs läge, Malmö. Är så glad för att jag har hyrbil denna gången! Slipper stå och frysa, bestämmer själv mina tider, får mer tid till trevliga saker. Torsdag och fredag var vikt till vandring, men vädret i torsdags var alltför dåligt så det blev en go’ slappedag.

Igår styrde jag kosan mot Helsingborg. Solen försökte bryta igenom, det var som om den ville säga att ok, vi ska ge dig en fin dag! Det gick inte fort på E6, en stund stod det faktisk stilla och jag såg för mitt inre öga hur lite vandringstid försvann. Och på Knutpunkten i Helsingborg blev det lite väntan på bussen till Höganäs. Under väntan bearbetade jag chocken över att ha blivit rånad av en automat – det är dyrt att parkera på Knutpunkten. Bussen kom, den hackade konstigt hela vägen till Höganäs så jag började undra om makterna var emot mig. Kanske lika bra att åka tillbaka…

Dagens vandring var alltså den del av Skåneleden (och till vissa delar Kullaleden) som går från Höganäs till Helsingborg. Jag som numera vandrar i berg ville se havet och ha det relativt platt. En kall nordvästlig medvind och den lågtstående solen blev motsols. Havet såg nästan ut som tjära, det gick vita gäss och Danmark var en mörk skugga. En lite småkulen dag vid havet, men så vackert!

dsc02415

Mörk och lite råkall start, men dramatiskt vackert! Sedan försvann molen och solen strålade.

Jag mötte en del människor, de flesta pensionärer och hundägare. När jag passerade en man så blev han lite skrämd, gick väl i egna tankar. Roligt att folk är ute och jag som bara ser motorburna herdar tyckte folket var ett trevligt inslag. Denna sträckan går förbi tre byar och om man tycker det är störigt är det bara att vända på huvudet och titta ut över sundet. Jag tycker att det är skönast att vandra helt ute i naturen, men lite variation skadar inte. Mina tankar flög iväg till Kreta där jag ibland också passerar byar. Mycket är lika, mycket är olika.

dsc02424

Fåglarna guppade på de tjärliknande vågorna och det lät som om de skrattade…hade kanske en riktig heldag…

Plötsligen kände jag en doft som jag inte känt på ett par år: tånglukt! O, så gott! Dofter är viktiga, en riktig minnestrigger precis som foton och smaker och ljud. Detta var igenkännandets glädje, en fläkt från sommar, Skåne, baddagar, höstvandringar vid havet…..

Och som vanligt på vandring flög mina tankar hit och dit. Ibland flög de inte alls. Det är också skönt!

 

 

 

 

Pauserna blir korta vid denna årstiden, men de får inte tas bort. Viktigt att få i sig lite energi och vätska. Letade upp så vindskyddat som möjligt och med rätt kläder så fungerade det.

Så närmade jag mig Helsingborg och kom in på Landborgspromenaden. Jag vet inte riktigt vad Lamborgsbranten består av, dvs om det är en utskjutande del av en ås, men den ger landskapet en dramatisk touch. Nu när allt är avlövat syns landskapet så mycket tydligare. Vintergröna Kreta saknade jag, det är synd att vi inte har mer vintergröna växter här uppe. Det skulle ge landskapet lite liv istället för att allt ser så trist och dött ut.

dsc02431

Lustiga ”fjäderbollar” på buskar längs med Lamborgspromenaden.

Jag blev lite förvånad över att det var så mycket aktivitet runt omkring mig i Helsingborg! Dagisgrupper, skolklasser, några byggjobbare. Så kom jag på att det var ju inte söndag utan fredag. Det är väl det där felet vi alla gör när vi är på semester (och det är ju det jag är!). Vi rör ihop dagarna helt enkelt.

Så mycket mer än halvdagsvandring kan det inte bli vid denna tiden på året i och med de korta dagarna (och så längtade jag till Kreta igen…de långa, ljusa vinterdagarna…). Denna sträckan tar lite längre tid vid andra tidpunkter på året, men tempot är lite högre i kylan och pauserna korta.

En härlig dag vid vårt vackra Öresund! Sugen? Ta dig till Knutpunkten, bussen mot Höganäs, hoppa av i Domsten eller Viken eller Lerberget eller Höganäs – allt beror på hur långt du vill gå. En promenad, långpromenad eller vandring.

Nu laddar jag inför julbordet ikväll! Ha en skön helg!

PS. Landborgen är en del av Helsingborgsryggen som är en landhöjning som bildades när inlandsisen smälte. Mer info för den intresserade finns här!

ny-stl


Jul- och nyårserbjudande!

Boka före den 15 januari och få 25 % rabatt per person på vandringsvecka före 15 juni 2017.
Mer info på hemsidan inspirewiz.com
Välkommen!

 

 

3 tankar på “Sverigerapport 3

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s