Nu börjar det dra ihop sig! Förväntan stiger, kylen är snart full, ljusen glimmar och utomhus solsken och blå himmel! Jag är installerad i bergsbyn för ”house and pet sitting” över helgerna, lite mer än tre veckor blir det totalt. Promenader med hunden Dorothy, hålla katterna stången (de får inte gå in medan jag är här), läsa, elda i öppna spisen, njuta av tv-serie/långfilm och sova gott. Här är så julpyntat med ljusdekorationer både ute och inne så det är bara att njuta!
Men nå’t matnyttigt ska jag väl göra så i nästa vecka kommer årets sista Nyhetsbulletin. Jag vill redan här varna för att den har större luckor än vanligt och nog blir ganska tunn. Det som händer i Grekland och på Kreta känns inte så viktigt som annat, t ex Ukraina, Gaza, Röda havet.
Grekland har mer än bouzouki, lira och folkdans. Landet har också en bunte internationella kändisar inom olika områden och störst av dem alla är Maria Callas. Fram till 15 april 2024 finns ”Callas med egna ord” på svtplay. Hon var en av de sista stora operadivorna, men önskade bara att ha en familj. Född i USA av grekiska föräldrar, flyttade till Grekland som 15-åring och ljög om sin ålder så hon kom in på musikkonservatoriet i Aten. Jag är inte så väldigt förtjust i sopraner och koloraturer, men jag är inte dummare än att jag förstår skicklighet och professionalism när jag ser och hör det. Hon hade en otrolig karriär både på scen och antal skivinspelningar. Vid en omröstning i Storbritannien valdes 1900-talets främsta sopran: Maria Callas, och främste tenor: Jussi Björling. Det finns så mycket runt henne som t ex att en kometnedslagsplats på planeten Venus är uppkallad efter henne. Sorgligast tycker jag är hennes förhållande med Ari Onassis. Hon lämnade sin make då hon förälskade sig i Onassis och efter nio år sviker han henne på det grymmaste sätt. Jag begriper inte att de några år senare kunde bli vänner.
Se programmet! Det intressanta är att hon kommer själv till tals i ”Callas med egna ord”.
Det brukar heta att julen är barnens högtid och om det stämmer så blir jag aldrig vuxen! Men visst är det nå’t speciellt med glada barn i juletid! För fjärde året i rad gick min fd språklärare ut med ett mail till gamla och pågående elever om insamling. Det är givetvis frivilligt och han kontaktar personal på de olika ställena för tips och råd. Efteråt får vi foton på inhandlade varor, kvitton och fördelning. I år lyckades vi få ihop 2 450 euro som fördelades på 264 barn i nio organisationer/kommunala verksamheter: Social grocery (”socialbutik” för ekonomiskt svaga; drivs av kommunen) of Ierapetra, Red cross of Ierapetra, Centre of creative activities for children with special needs of Ierapetra, Laboratory of special professional education and training of Ierapetra, Primary school for children with special needs in Ierapetra, Social grocery of Agios Nicholaos, Orphanage in Neapoli, School for children with special needs in Agios Nicholaos, Paediatrics clinic of Agios Nicholaos hospital. Det handlar alltså om barn som är föräldralösa, bor i svaga familjer och barn med särskilda behov.
Jag skriver inte detta för att få applåder och hurrarop utan för att peka på att omtanke inte behöver vara nå’t fult, samhället står inte för allt i alla länder och även om det gör det så uppskattas väl alltid en omtanke. Eller skulle det inte vara PK i Sverige? Genast ropas om förfärlig ”välgörenhet”?
Det finns så många barn i världen som far illa, som har det svårt. Ingen kan göra allt men alla kan göra något.
”when we are at Rome, we should do as the Romans do” skrev påve Pope Clement XIV i ett brev 1777, men uttrycket är äldre än så (läs här). Jag får väl byta ut Rome mot Grekland och Romans mot greker. När två högtider infaller på samma dag skiljer man här på de två. Väldigt smart! Då kan båda högtiderna firas ordentligt och kanske det t o m blir en extra ledig dag. Så fjärde advent och julafton kan ju inte firas på samma dag, eller hur? I år har jag alltså fjärde advent lördagen 23 december och julafton får ha sin dag ifred. Strålande!
Ha nu riktigt sköna, vilsamma, go’a, smarriga, avkopplande, delikata, glittriga juldagar fulla med glädje! Tänk på att det dröjer ett helt år till nästa gång…..



Pingback: Καλά Χριστούγεννα! - Resefeed
God Jul och Gott Nytt År till dig också Ia
🎄⛄️🧑🏻🎄
GillaGillad av 1 person
Här kommer en God Jul hälsning från Skåne land. Prognosen är omslag i vädret nu natten till julafton. Just nu – 6 grader, 04.00, men det ska vända till lika många +. Vi önskar dig också ett Gott Nytt 2024! /Monica o Rune
GillaGillad av 1 person
Pingback: Nyhetsbulletin 7:2023 | ia mitt i livet