Teofania fick de fira själva idag. Jag gav mig ut på en vandring som jag inte riktigt vet hur jag ska kategorisera. Blev det en lång långpromenad eller en kort kortvandring? Strunt samma, det blev lagom efter uppehåll pga ostadigt väder och en hel del julgodis. Jag gick en sträcka längs med floden som rinner från Sarakina ner till Mirtos. Jag kunde inte se den men det var ljuvligt att höra vattnet rinna och porla! Jag har inte fotograferat på ett tag så det blev en hel del idag. Följ med!

Vi svenskar vill så gärna ha snö på julen för att det ska bli juligt, men den växtlighet vi har här stämmer bättre med källan till julfirandet. Det var ju faktiskt inte snö i Betlehem!
(vi har också citronträd…)
Inte alla bergstoppar ger efter för vind, regn och tidens tand:
Och nu breder de ut sig, de där vinterblommorna, när de fått energi och kraft efter regnen! Jag kom in i riktigt anemonland där de fanns i riktiga mattor överallt:
Även vägsenapen har fått fart:
Så har vi mina favoriter som får vara ”stand-in” för skånska rapsfält (fast Getoxalis doftar inte, tyvärr):
Om man ger sig tid att titta noga upptäcker man små försiktiga Kattostnäva (tror jag att det är – nå’n sorts näva i alla fall) som tittar fram:

Passerade en skylt jag inte sett tidigare. Det är tydligen ett projekt som bl a arbetar med att bevara gamla olivträd, läs mer här (engelska). Lovvärt och viktigt!
Jag korsade gamla bron och vattnet forsade inte precis, marken har väl sugit upp en del på vägen ner.

På andra sidan blev det fika-stopp vid slitet kapell. Jag undrar hur det blir med alla kapell och en del kyrkor när byarna avfolkas, de som skött om kapellen inte längre finns (de sköts inte av kyrkan). Religionen spelar fortfarande en stor roll i Grekland och är närvarande, men en långsam förändring kan skönjas. Kyrkans skattefrihet diskuterades under stödlånstiden, röster har höjts för att skilja kyrka och stat.
Jag var inte ensam om att vara ute och njuta! Insekter som fått suga på ramarna flög omkring och festade på nektar. Allt hänger ihop! När naturen fungerar så fungerar också vi.



Så kom jag tillbaka till bergsbyn Mithoi där prästen gick omkring med en kvist och vatten för att besöka de som inte kunnat komma till kyrkan idag för att fira Jesu dop (Teofania).
Nu är högtiderna över för denna gång och då passar väl den här bilden bra:
Nu ska jag laga en god kopp kaffe och se mer av proffsen och hjältarna i ”Livräddare i Arktis” på svtplay. Tänk så stort Grönland är – cirka 230 mil långt (Sverige 160 mil)! Jag gillade verkligen ledansvarig på Arctic Trail. Hon poängterade vikten av att vara rätt utrustad på alla sätt: ”Det finns inga kiosker längs leden.”. Om man är oaktsam får man betala räddningsinsats vilket utreds av polisen – något för Grekland att fundera över.
Ha en skön vecka! Var rädd om dig och andra!
Koppla av, upplev och njut av sydöstra Kreta!
Vandringssäsong september – juni.
Stadspromenad och biltur året om.
Kontakta mig för information
om rabatter!
Välkommen!
inspirewiz.com facebook









Pingback: Mjuk och solig öppning - Bloggfeed
Pingback: Mjuk och solig öppning - Resefeed